Bayernpark Reisbach


To už ovšem byla jiná kategorie zábavného parku, než ty spíše dětské. Tento už se blížil spíše Legolandu. A tak jsme se dali do obcházení a počasí, oproti včerejšku alespoň bezdešťové, nám naštěstí přálo. Na většinu atrakcí šla dcera buď sama, nebo s mámou, já jsem fotil. Ale sem tam jsem se zúčastnil také. Byly tu různé dráhy (docela divoké – dcera, příp. s mámou, všechny navštívila, s výjimkou jedné, nejnovější a nejšílenější, tu jsme jí nechtěli povolit, ale také jsme ji nakonec vlastně ani nestihli), klouzačky, kolotoče (počínaje normálním řetízkáčem), obyčejní mechaničtí „koníčci“ (na nichž se dcera už párkrát svezla jinde, ale i zde), třeba i oplocený prostor se spoustou trampolínek, a v dolní části asi atrakce nejzajímavější – vodní. Nejdříve klasické divoké vodní sjezdy na lodích, s obrovskými gejzíry při dojezdu. A pak jsme po malém mostku přešli k nevelkému jezeru, po němž nás paní kapitánka dvakrát provezla svou docela velkou výletní lodí a my si prohlíželi velké modely zámků, kostelíků na břehu … Také jsme se po takovém malebném „zámeckém“ areálu provezli jakýmsi kruhovým člunem po trase, tvořené umělou říčkou, při romantických zvucích nějakého toho Mozarta … Pěkné. A na konci je tu ještě jakási dětská soutěžní (zřejmě hodně vědomostní) dráha, kterou jsme vzhledem k pokročilejšímu času i jejímu německému slovníku minuli a za ní pár atrakcí spíše pro menší děti. Jednu z nich ale přesto ráda využila i Bára – jakýsi šplhací kužel z napjaté plachty (na ní v některých místech úchyty, žebříky či lano), nahoře plošinu a sjezd dolů tobogánem.

A pak jsme se přes mostek vrátili do základní části areálu, k další divoké vodní atrakci – sjezdu z vysokého otevřeného tobogánu v jakýchsi kruhových tělesech (ten jsme si dopřáli všichni). Kapacita kruhu je asi 8 osob (4 sedačky po vnitřním obvodu), uprostřed kruhové zábradlí k chycení se. Po malé projížďce po říčce (vč. malé spršky) v dolní části atrakce je kruh vyvezen do slušné výšky, odkud se samospádem vydá na cestu zmíněným tobogánem, rovně, točivě ... Chvílemi docela drsné – zejména ve chvíli příjezdu do některých prudkých zatáček, kdy jsem měl občas neodbytný pocit, že přes relativně nevysoký bok koryta tobogánu přeskočíme a zřítíme se dolů. A posléze dole ještě překupko nakonec – při vletění z tobogánu do říčky nával vody na dně tělesa, tedy i mé plné boty (to už bylo jasné, proč někteří spolujezdci kladli preventivně své nohy na středový sokl). Jediné atrakce v areálu, které bylo ještě nutné na místě platit, byly dvě bobové dráhy – jedna pro jednobob, druhá pro dvojbob.

Bavorské městečko Reisbach, jedno z nejstarších měst oblasti. Jeho dominantou gotický kostel sv. archanděla Michaela. Historie města sahá do raného středověku. Již 799 se zde údajně konalo shromáždění biskupů a je jisté, že předchůdce zdejšího chrámu v této době již stál. Kdy toto město začalo ztrácet na významu se už nedozvíme. Kostel perlou místa. Jeho šestipatrová věž pamatuje dobu, kdy v Evropě vládl románský sloh. Její spodní část tu stojí již 900 let. Krásné gotické trojlodí se stavělo na přelomu 14. a 15. stol., vnitřní zařízení barokní. Nedaleko kostela pěkná budova fary a v parčíku nad ním začíná malý potůček. Ten od kostela protéká celým náměstím a nápad to je skutečně zajímavý. U kostela náměstí, domy upraveny s dokonalou bavorskou pečlivostí. Nikde nechybí květiny, samozřejmostí čistota. Dolní část náměstí osázená stromy, stojí tu pomník padlým a hezký mariánský sloup. A na jeho konci opět krásný kostel. Rokoková stavba zasvěcena sv. Salvatorovi. K řece odtud několik set m. Parkovat se dá přímo na náměstí.

Nedaleký Bayernpark Reisbach, atraktivní, stále víc cílem návštěvníků z Čech. Na parkovišti každý den poměrně hodně aut s českými espézetkami. Bayern-Park Freizeitparadies GmbH. Fellbach 1. 94419 Reisbach. www.bayern-park.de. Pohodlné prohlídky pro nejmenší, osvěžující rafting na divoké vodě nebo rychlá jízda na horské dráze Čarostřelec, při které se všem návštěvníkům rozproudí krev v žilách. Pro návštěvníky, kteří mají radši klid, procházka mezi výběhy se zvířaty, lesní stezka nebo poklidná plavba lodí po jezeře. Oblíbená letní novinka je přehlídka dravců – strhující podívaná plná leteckých akrobacií dravců. Každý rok velké události jako např. setkání milovníků Hvězdných válek 17. srpna nebo Den bavorských krojů 21. července. V zábavním parku si můžete vyzkoušet sjet divokou vodu na vodním kanálu dlouhém 600 m, který je svou stavební koncepcí ojedinělý nejen v Bavorsku, ale i po celém Německu. Tím lze všem milovníkům vody zaručit skutečně mimořádný zážitek. Neopomeňte však také vnímat okolí celého kanálu, který je obklopen výjevy z každodenního života horníků při těžbě uhlí a úchvatnými skalními útvary.