Neuschönau


Trochu jsme museli hledat, ale stálo to za to. Velmi příjemné místo, a byť frekventované, tak ne přespříliš. Možná by to stálo za větší průzkum celého regionu.

Kousek od hranic v okrese Freyung – Grafenau leží městečko N s cca 2.500 obyvatel. V jeho blízkosti rozsáhlý areál, kde se návštěvníkům představí německý Národní park Bavorský les netradiční, ale zajímavou formou. Hlavním „tahákem“ areálu je Stezka korunami stromů. Jedná se chodník, ve výši 8 - 25 m nad zemí. Na něm je návštěvníkům představena příroda ve „vyšších" sférách, než na jaké jsou většinou zvyklí. Chodník je dlouhý cca 1300 m a je dostupný pro vozíčkáře a kočárky. Pro milovníky adrenalinu a dobrodružství k dispozici krátké, zážitkové úseky, kde mají možnost se projít po kladinách, sítích a jiných překážkách. Vše samozřejmě dobře zabezpečeno. Chodník zakončen 44 m vysokou vyhlídkovou věží, v jejímž středu rostou 2 pravěké jedle a buk. Cesta na věž spirálovitá a i ona umožňuje přístup na vrchol kočárkům a vozíčkářům. Z vrcholu věže nádherný výhled na městečko, okolní hory a krajinu. Část stezky spojuje další místní zajímavosti. Prvním z nich Ekologický dům Hanse Eisenmanna. V něm umístněno místní Infocentrum a interaktivní expozice, kde má návštěvním možnost se seznámit s přírodou Národního parku Bavorský les a Národního parku Šumava. A to i v češtině. Druhou místní ZOO. Sice je tak trochu ve stínu Stezky v korunách stromů, nijak mu to však neubírá na zajímavosti. Řešen cca 7 km dlouhou vycházkovou cestou, která návštěvníky zavede až takřka do bezprostřední blízkosti místní zvířeny. Na cestě možnost se setkat s medvědy, vlky, rysy (hezky v bezpečí za plotem). Ale prochází i přes výběhy jelenů a divokých prasat (tentokrát bez plotů). Zvířat je k vidění samozřejmě víc, ale kdo chce, ať se jede podívat sám. Určitě to stojí za to. Vstup na Stezku v korunách stromů – 8 Euro dospělá osoba. Celodenní parkování osobní auto – 5 Euro. ZOO a Ekologický dům H. Eisenmanna – vstup volný. Celý areál je přístupný celoročně.

Stezka v korunách stromů a výběh zvířat v Bavorském lese (Bayerischer Wald): Procházka lesem v nedotčené přírodě ve výšce 8 až 25 m otevírá zcela nové perspektivy – a přesně to umožňuje nová stezka v korunách stromů (Baumwipfelpfad) v národním parku Bayerischer Wald. Masivní klížené dřevěné nosníky a 27 podpěr zajišťují, že je toto dobrodružství zcela bezrizikové. Masivní dřevěné zábradlí a průhledná síť zábradlí zabezpečují na jedné straně naprostou bezpečnost, na straně druhé se konstrukce vytvořená ze dřeva harmonicky začleňuje do lesa. Podél celé délky lávky dlouhé 1300 m, která pomalu stoupá, informují velké tabule o životním prostoru stromu a jeho obyvatelích. Kdo neumí německy, může si vyzvednout český letáček. Pro mladé stejně jako ty, kdo nestárnou a mají rádi dobrodružství, se zde nachází 7 stanic s lanovými a houpacími mosty, visutými hrazdami a trámky, po kterých se přechází. Stromová věž: V pravém slova smyslu vrcholem stezky je 44 m vysoká stromová věž. Je jedinečná a ojedinělá nejen díky vzdušné architektonické formě, ale i způsobem, jakým byla postavena ve výši nad třemi prastarými, obrovskými, až 38 m vysokými jedlemi a buky. Přes 500 m se točí rampa ve věži kolem stromů nahoru a nabízí jedinečné pohledy do života a vývoje těchto tří obrů. Od oblasti kmene až nahoru přes koruny se seznámíte se nesčetnými formami života. Mechy, hmyz, malá zvířata a ptáky je možné vidět z neobvyklé perspektivy. Samozřejmě je tato stezka i tady upravena bezbariérově a díky maximálnímu stoupání 2 – 6 % zajišťuje přístupný a nenáročný výstup. Když se dostanete na 44 m vysokou plošinu, budete bohatě odměněni výhledem, který těžko snese srovnání. Do dálky přes Lusen a Rachel se stovky km rozprostírá moře bavorských a českých lesů. A za jasných dnů leží s hlavní alpský hřeben probíhající od v na z v celé své šíři přímo před očima návštěvníků. Přístup je vhodný pro kočárky a vozíčkáře: Na tuto světově druhou největší stezku svého druhu se dostanete již u vstupu do známé obory v národním parku „Bayerischer Wald“ v malé vesnici Neuschönau. Přístup na věž je upraven tak, aby se i senioři, vozíčkáři a rodiny dětskými kočárky dostali jednoduše až na vrchol. S vozíčkem je možný přístup až na 40 m vysokou druhou plošinu, která poskytuje srovnatelný výhled. Tady je možné také nechat stát dětský kočárek, než překonáte poslední čtyři m po schodech. Stezka v korunách stromů je otevřena celoročně a kromě toho se zde po celý rok konají různé akce. Procházku po stezce je možné dobře spojit s návštěvou obory národního parku nebo centra návštěvníků Lusen.