Hofbräuhaus apod.


Nejproslulejší to tradiční mnichovská hospoda. Zvenku poměrně nenápadná, uvnitř perfektní místo, v němž jen přízemí má kapacitu tisíc míst. Trochu jsme pohledali místo (některá jsou zabukovaná pro štamgasty) a potom už sledovali okolní cvrkot, zahrnující i klasickou bavorskou dechovku (jen jedinkrát svůj repertoár proložila skvělým zadžezováním). Objednali jsme si oběd. Chlapi vyzkoušeli klasické pečené koleno se dvěma nadýchanými knedlíčky (vynikající, ale stačila by mi půlka), ženy nějaký plátek na cibuli a k tomu brambory na másle, resp. vývar a v něm obrovitánský játrový knedlíček. Popili jsme dunkel v tuplácích, poprohlíželi, pofotili. Já jsem neodolal a zavolal z těchto neskutečných prostor kamarádům. Sledovali jsme neustále proudící skupiny příchozích (hodně Japonců), prodavače s preclíky a perníky a i jinak se bavili. Prošli jsme dostupné části objektu, obdivovali třeba řady uzamčených korbelů štamgastů atd. Paráda!

Při další návštěvě tu bylo ještě plněji, takže jsme našli místo až v koutku. Hudba zase vyhrávala, my si dali typiše bayeriše (já tentokrát světlé) a seděli jsme a plkali a koukali. A fotili místní klasiky. Tentokrát to byl pořádný hospodský šrumec – říkal jsem si, že kdo nebyl tady na pivo, tak neví, co to znamená jít do hospody na pivo. Zajímavosti jsem objevil třeba i na záchodě. Opět ruch a chtělo by se říci i rozměry jak na nádraží. A třeba při plném vyprazdňování se mezi chlapama vynořila místní údržbářka čistoty, kyprá zamračená černoška. Nebo jsem v těchto prostorách zahlédl také velmi pozoruhodného hosta, který se od svého korbelu nedokázal odloučit ani "iďa čurat". Jen jsem nezjistil, zda jej držel u rtů i při úkonu samém, nebo jej někam odložil. No, každá návštěva tohoto místa prostě přináší nové pozoruhodné dojmy.

Nejvyhlášenější pivnice v M, symbol všech bavorských hospod. V budově původně královský pivovar založený koncem 16. stol. 1897 otevřena rekonstruovaná budova pivnice. V přízemí místo pro 1000 hostů, přesto se tu těžko nachází místa. Celkem se do budovy vejde přes 2 tis. lidí. V prvním patře hodovní síň a uprostřed budovy zahradní pivnice. Denně vytočí přes 10 tis. l piva HB.

Augustiner

Nejstarší M pivovar. Zal. 1328 v Augustiniánském klášteře v Neuhauser Gasse. Dnes se vaří většina piva v Landsberger strasse. Vlastní restauraci pivovaru Bräustuben je dobré navštívit, má pěknou výzdobu a dobře vaří. Landsberger Straße 19, 80339 München, Tel.: 089 – 507047, buero@braeustuben.de. V létě otevřená i terasa. Nedaleko přes Hackerbrücke je stejně známý Augustinerkeller: Arnulfstrasse 52 – 80335 München – 089/594 393, www.augustinerkeller.de. Též Augustiner am Dom: Frauenplatz 8 | 80331 München, tel: 089 23 23 84 80, www.augustineramdom.de. Augustiner Großgaststätten: Neuhauser Str. 27 | 80331 München, tel.: 089 23183257 www.augustiner-restaurant.com.

Paulaner

Paulíni kolem 1634 v klášteře Neudeck vařili pivo Salvator. Od 1861 se vaří v Nockherberku. Milovníci piva mají v krčmě Paulaner vše, po čem jejich srdce touží: čerstvé pivovarské jemné pivo, kulinářské lahůdky, příjemní lidé a vynikající servis. Vkusně zařízené a útulné místnosti, krb, zážitek. Různě velké společenské místnosti nahoře (200 osob), až 100 osob v přízemí a až 300 lidí, v klenutém sklepení. Nockherberg Traditionsgaststätten e.K., Hochstraße 77 – 81541 München, Tel. (089) 45 99 13-0, e-mail: info@nockherberg.com.